ایزوگام چیست

0
1684
ایزوگام چیست
ایزوگام چیست

ایزوگام چیست ؟

ایزوگام یک پوشش مقاوم است که از قیر و الیاف مصنوعی تشکیل شده و با استفاده از گرما بر بستر بام و مکان مورد نظر نصب و چسبانده می‌شود و از آن برای عایق کردن سطوح مختلفی همچون پی، دیواره، کف و بام ساختمان‌ها و استخرها برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت استفاده می شود و قابل ذکر است عمر آن معمولا به ‌طور متوسط ۱۵ سال است.

ایزوگام تهران ارائه دهنده خدمات نصب ، قیرگونی ، آسفالت در بهترین کیفیت  

مواد اولیه به‌ کار رفته در تولید ایزوگام

 • قیر صنعتی 70/60
 • مواد پلیمری به نام اتکتیک پلی‌پروپیلن (APP)
 • یک ‌لایه تیشوی نخ دار (پشم‌ شیشه)
 • یک‌ لایه پلی‌استر سوزنی
 • پودرتالک و در بعضی از این عایق‌ها پودر مس ۶۰۰ نیز بکار می‌رود.
 • فیلم پلی‌ اتیلن
 • فویل آلومینیومی
 • باند و چسب

مشخصات ظاهری ایزوگام چیست 

ایزوگام استاندارد در ابعاد ۱۰*۱ متر (طول*عرض) و ضخامت ۳.۵ تا ۴ میلی‌ متر و وزن تقریبی ۴۰ تا ۴۲ کیلوگرم به ‌صورت رول ‌های وکیوم شده تولید می‌گردد.

انواع ایزوگام از نظر لایه تشکیل ‌شده

در حالت کلی دو نوع ایزوگام در بازار وجود دارد یک نوع تک لایه با ضخامت ۳ میلی ‌متر و یک نوع دولایه با ضخامت ۳.۵ تا ۴ میلی ‌متر.

ایزوگام تک لایه یا دو لایه؟!!! ( ایزوگام چیست )

چه تک لایه، چه دو لایه، ممکن است باروکش آلومینیومی یا بدون روکش باشد اگر قصد دارید سطوحی مثل پشت ‌بام را ایزوگام کنید که در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار دارد، بهتر است از ایزوگام با روکش آلومینیوم یا اصطلاحاً فویل دار استفاده کنید و اگر قصدتان عایق ‌کاری پی ساختمان یا دیواره و کف سرویس‌های بهداشتی است، از نوع بدون روکش یا اصطلاحاً ساده استفاده کنید تا اقتصادی ‌تر باشد.

کاربرد ایزوگام چیست ؟

بعلاوه ایزوگام به دلیل سبکی و مقاومت بسیار بالایی که دارا می باشد، عایقی رطوبتی بطور کامل می‌باشد که در مواقع گوناگونی مثل پشت‌بام‌ ساختمان، ایرانیت، پی ساختمان، استخرها، مخازن آب، تونل‌ها، کانال‌های آبیاری، سرویس‌های بهداشتی، سردخانه‌ها، سدها، پل‌های هوایی، باند فرودگاه، پارکینگ‌های طبقاتی، مرغداری‌ها، لوله‌های آب گاز، نفت دامداری‌ها و… کاربرد دارد.

شکل ظاهری ایزوگام چیست

انواع استاندارد با نشان‌ گذاری روی رول عایق مشخص می‌شود و این نشان ‌گذاری باید در فاصله هر دو متر روی فیلم پلی‌ اتیلنی روی عایق چاپ شود برچسب عایق نیز باید نشانه‌گذاری شود و در این نشانه ویژگی‌ هایی از جمله نوع عایق رطوبتی، تاریخ تولید، وزن، ضخامت و علامت استاندارد چاپ می‌شود.

انواع ایزوگام ( از جنبۀ روکش )

 • ایزوگام دارای روکش آلومینیوم

 • ایزوگام بدون روکش

 • ایزوگام دارای روکش ماسه‌ای یا سنگریزه‌ای

 • ایزوگام دارای طرح رنگی

بشکلی کلی چهار نوع ایزوگام از حنبۀ دارا بودن روکش موجود می‌باشند، نوع اول ایزوگام دارای روکش آلومینیوم می‌باشد که این نوع ایزوگام فویل دار نیز می‌گویند که با درنظر گرفتن روکش آلومینیومی، این نوع ایزوگام در مکان‌هایی که در معرض نور مستقیم هستند دارای کاربرد می‌باشند و نوع دیگر ایزوگام دارای روکش ماسه یا سنگریزه با رنگ‌های گوناگون و دلخواه می‌باشد که جهت عایقکاری بخش‌های مختلف دارای کاربرد می‌باشد و مثل ایزوگام طرح‌دار جهت شکیل کردن نمای ساختمان و دیگر جاها مورد استفاده قرار می‌گیرد و ایزوگام عاری از روکش آلومینیم که نام دیگر آن ساده یا پودری می باشد که این ایزوگام غالباً برای عایق کاری سرویس‌ های بهداشتی، پی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شناخت بهترین ایزوگام

این روزها با وجود تعداد کارخانه‌های متعدد در زمینۀ تولید ایزوگام، ایزوگام بی‌کیفیت و غیراستاندارد و غیر اصل در بازار وجود داشته و همین موضوع باعث شده است تا به چگونگی تشخیص ایزوگام باکیفیت و استاندارد بیشتر توجه نماییم که در ادامه به تعدادی از این روش‌ها اشاره خواهیم داشت :

۱. برچسب عایق‌های استاندارد بایستی شامل مشخصات تولیدکنندگان، زمان تولید ایزوگام، نوع عایق، نشان استاندارد و… باشد.

۲. در ایزوگام بی‌کیفیت بجای بهره‌گیری از پلیمر یا قیر با کیفیت پودرهای معدنی یا مواد غیر پلیمری بکارگیری می‌شود و به همین دلیل نوع تقلبی آن دارای بوی نامطبوع و مانند گازوئیل صنعتی (مازوت) می‌باشد، چنانچه دست خود را بر قسمتی از لایه خارجی و بدون پوشش ایزوگام بی‌کیفیت بکشید هم ذرات و رنگ‌دانه‌های سیاه به دستتان می‌چسبد.

نکاتی که برای خرید ایزوگام مرغوب باید بدانید

 1. عایق بایستی از 2 لایه تیشو و پلی ‌استر تشکیل‌ بشود که ویژگی‌های آن بر روی برچسب آن درج خواهد شد.

 2. ایزوگام مرغوب باید دارای نشان استاندارد باشد.

 3. بدنه ایزوگام باید سالم باشد. ( به ویژه قسمت پاشنه )

 4. جهت عایقکاری سرویس بهداشتی حتماً از ایزوگام دو لایه برای این کار بهره بگیرید. به کیفیت ایزوگام نیز توجه داشته باشید.

 5. محصول بایستی ضمانت نامه کتبی و بیمه نامه از سوی شرکت را دارا باشد.

 6. وع ایزوگام باید با شرایط آب و هوایی منطقه سازگاری داشته باشد

توجه به نکاتی که در بالا ذکر کردیم، برای بام، کف و دیوار، سرویس‌های بهداشتی، سدها، پی ساختمان، استخر مورد استفاده خواهد داشت.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here